لطفا چند لحظه صبر نمائید

سدیم سیانید (مرک) کد:106437 Sodium cyanide


انتخاب بسته بندی :
موجودی ترکیبی کالا

بسته بندی : 250 گرمی

آماده ارسال

این کالا در حال حاضر در انبار موجود ، آماده پردازش و ارسال است

385,000تومان
نقد و بررسی بازگشت

معرفی سدیم سیانید مرک

سدیم سیانید یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaCN است. یک جامد محلول در آب است. سیانید تمایل زیادی به فلزات دارد که منجر به سمیت بالای این نمک می شود. از این ماده در استخراج طلا، سنتز آلی و آبکاری استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به جواهرسازی برای آبکاری طلا و پرداخت فلز اشاره کرد. سیانیداسیون طلا (که به عنوان فرآیند سیانید شناخته می شود) تکنیک غالب برای استخراج طلا است، که بیشتر آن از سنگ معدن با درجه پایین به دست می آید. بیش از ۷۰ درصد از مصرف سیانید در سطح جهان برای این منظور استفاده می شود.  امروزه هنوز هم این روش کارآمدترین روش استخراج با سدیم سیانید مورد استفاده در فرآیند لیچینگ در اکثر عملیات استخراج طلا محسوب می شود. اوریکا یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان سیانید سدیم برای صنعت معدن است. آمونیاک و سود پرک (سود سوزآور) مواد خام کلیدی مورد استفاده در تولید این ماده شیمیایی هستند.

سیانور سدیم سمی می باشد. دوز کشنده خوراکی احتمالی در انسان کم تر از ۵ میلی گرم بر کیلوگرم وزن انسان است. سدیم سیانید سمی است و در صورت استنشاق، بلعیده یا جذب از طریق پوست ممکن است کشنده باشد. تماس با سدیم سیانید ممکن است باعث سوختگی پوست و چشم ها شود. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیه ها، دستگاه تنفسی، پوستی و... ریسک بسیار بالایی دارد. استفاده از این ماده در استخراج طلا از بردهای الکترونیکی بسیار رایج شده است.  شکل ظاهری سدیم سیانید در پایین ارائه شده است:
شکل ظاهری سدیم سیانید


کاربرد پتاسیم سیانید

 • سیانید سدیم که بسیار سمی است، برای کشتن یا خفه کردن سریع استفاده می شود مانند  صید غیر قانونی آبزیان با سیانید ها.
 • سدیم سیانید در استخراج طلا استفاده می شود.
 • برای کشتن جوندگان استفاده می شود.
 • برای تمیز کردن فلزات استفاده می شود.
 • در تولید رنگ ها استفاده می شود.
 • در ساخت محلول های آبکاری الکتریکی استفاده می شود.
 • در تولید هیدروسیانیک اسید استفاده می شود.
 • در مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می شود.
 • برای تهیه نیتریل ها استفاده می شود.
 • به عنوان عامل کی لیت ساز استفاده می شود.


کاربرد سدیم سیانید در استخراج طلا

محلول سدیم سیانید معمولا برای لیچینگ طلا از سنگ معدن استفاده می شود. دو نوع لیچینگ وجود دارد:
 • لیچینگ توده ای: در روش لیچینگ توده ای، محلول سیانید روی توده های عظیمی از سنگ معدن خرد شده که در بالای توده های عظیم پراکنده شده اند، اسپری می شود. سیانید طلا را از سنگ معدن در محلول حل می کند و از میان توده عبور می دهد.
 • لیچینگ Vat (مخزن): سنگ معدن با محلول سیانید در مخازن بزرگ مخلوط می شود. اگرچه احتمال نشت کم تر است زیرا فرآیند لیچینگ کنترل شده تر است، پساب حاصل در پشت سده ای بزرگ ذخیره می شود که می تواند فاجعه به بار بیاورد!


نکات ایمنی کار با سدیم سیانید

 • سدیم سیانید، مانند دیگر نمک های محلول سیانید، یکی از سریع ترین واکنش ها در تمام سموم شناخته شده است. NaCN یک مهار کننده قوی تنفس است، بر روی سیتوکروم اکسیداز میتوکندریایی عمل می کند و در نتیجه مانع از انتقال الکترون می شود. این امر منجر به کاهش متابولیسم اکسیداتیو و استفاده از اکسیژن می شود. اسیدوز لاکتیک سپس به عنوان یک نتیجه از متابولیسم بی هوازی اتفاق می افتد.
 • سدیم سیانید گاز هیدروژن سیانید کشنده و قابل اشتعال را با اسیدها، حتی اسیدهای بسیار ضعیف، به عنوان مثال، کربن دی اکسید حل شده در آب تولید می کند. به شدت با فلوئور، منیزیم، اسید نیتریک، نیترات ها و نیتریت ها واکنش می دهد.

فروش سدیم سیانید مرک

فروشگاه ای آز فعال در حوزه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی و لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی است که آماده فروش سدیم سیانید در بسته بندی های مقرون به صرفه و با کیفیت ممتاز در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی و از برندهای معتبر ایرانی، هندی، چینی و اروپایی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.

خرید سدیم سیانید مرک

جهت خرید سدیم سیانید مرک می توانید از بخش "افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر در وبسایت کنید. از طریق واتس اپ با شماره  09925021003 نیز می توانید کالای مورد نظر را  مستقیما از شرکت خریداری کنید.
مشخصات فنی بازگشت
گرید
Ph Eur
شرکت تولید کننده
مرک
لطفا چند لحظه صبر نمائید

بلیعدن سیانید، موجب جلوگیری از استفاده سلول های بدن از اکسیژن میشود. وقتی این اتفاق می افتد، سلول ها می میرند. سیانور برای قلب و مغز مضرتر از سایر اندام ها است زیرا قلب و مغز اکسیژن زیادی مصرف می کنند.

دوز کشنده سیانید ممکن است حدود 50 تا 300 میلی گرم باشد.

دوز کشنده هیدروژن سیانید ممکن است حدود 50 تا 300 میلی گرم باشد. دانه های سیب پتانسیل انتشار 0.6 میلی گرم هیدروژن سیانید در هر گرم را دارند. این بدان معناست که یک فرد برای ایجاد مسمومیت حاد سیانید باید 83 تا 500 دانه سیب بخورد.

سیانید پولیپ ها و جلبک های مرجانی را از بین می برد و بسیاری از صخره های مرجانی را به بیابان های دریایی تبدیل می کند. سام مامائوگ زیست شناس اتحادیه بین المللی حیات دریایی در فیلیپین می گوید: " یک متر مربع از صخره ها برای هر ماهی زنده ای که با استفاده از سیانید صید می شود، نابود می شود."
مقایسه 0 انصراف