لطفا چند لحظه صبر نمائید

دی متیل گلی اکسیم Dimethylglyoxime

0.0 (0)

موجود نیست

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید

نقد و بررسی بازگشت

معرفی دی متیل گلی اکسیم

دی متیل گلی اکسیم، ترکیبی شیمیایی و بسیاری کاربردی در شیمی بخصوص شیمی تجزیه است که به اختصار آن را به صورت dmgH2 نشان می دهند. دارای فرمول شیمیایی C4H8N2O2 بوده و به صورت پودر سفید یا شیری رنگ و بدون بو موجود است. به طور معمول و در حالت خنثی به شکل دو هیدروژنه وجود دارد اما زمانیکه آنیون آن تهیه می شود و به شکل مولکول با بار منفی در می آید یکی از هیدروژن های خود را از دست داده و به صورت dmgH- نشان داده می شود. مهم ترین کاربرد دی متیل گلی اکسیم به عنوان واکنشگر برای شناسایی نیکل و دیگر فلزات سنگین مانند پالادیوم می باشد. همچنین از این ترکیب در پالایش فلزات گرانبها، و جداسازی کاتیون های فلزی استفاده می کنند.


خواص و ویژگی های دی متیل گلی اکسیم

دی متیل گلی اکسیم ترکیبی با شکل ظاهری پودر سفید مایل به شیری رنگ و بدون بو است. فرمول ساختاری آن به صورت HO-N=C(CH3)-C(CH3)=N-OH بوده و نام آیوپاک آن N’,N’-دی هیدروکسی-2,3-بوتان دی ایمین است. همچنین این ترکیب با نام های دی استیل دی اکسیم، بوتان-۲و۳-دی اکسیم و واکنشگر چوگایف نیز شناخته می شود. جرم مولی دی متیل گلی اکسیم 116.120 گرم بر مول است و دارای چگالی1.37 گرم بر سانتیمتر مکعب می باشد. حلالیت کمی در آب دارد به طوریکه می توان گفت تقریبا نامحلول است، اما در حلال هایی مانند متانول، استون، اتر، پیریدین و محلول سدیم هیدروکسید محلول است. 
نقطه ذوب آن حدود 240 درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن 217 درجه سانتیگراد است. این ترکیب اشتعال پذیر بوده و برای انسان و محیط زیست سمی است و به همین دلیل هنگام کار با آن نکات ایمنی باید رعایت شود. به دلیل نامحلول بودن در آب و خاصیت کمپلکس سازی با فلزات سنگین از آن برای جداسازی استفاده می شود. 

 

کاربرد دی متیل گلی اکسیم

  • کمپلکس دهنده با فلزات سنگین مانند نیکل، پالادیوم و کبالت است. زمانیکه با نیکل کمپلکس تشکیل می دهد رسوب قرمز رنگ ایجاد می کند. همچنین در صورت تشکیل کمپلکس با پالادیوم، و در ادامه آن رقیق کردن آن با کلریدریک اسید، رنگ زرد ایجاد می کند.
  • در پزشکی به منظور تشخیص بیماری های پوستی مانند خشکی و درماتیت کاربرد دارد.
  • این ترکیب در شیمی تجزیه به عنوان شناساگر و معرف بسیار پرکاربرد است. همچنین از آن به عنوان رسوب دهنده و شناساگر فوتومتریک یون فلزات سنگین مانند کبالت، نیکل و پالادیوم استفاده می کنند. 
  • به منظور پاکسازی و شستشوی لیتیم در باتری های لیتیومی کاربرد دارد.
  • به منظور تعیین مقدار یون آهن (lll) محلول در آب استفاده می شود. این روش یک روش مناسب جهت تعیین مقدار یون آهن موجود در دریاها می باشد.
     

نکات ایمنی مواجهه با دی متیل گلی اکسیم

dmgH2 ترکیبی سمی و اشتعال پذیر است و می تواند برای انسان و محیط زیست خطرناک باشد. وقتی در معرض حرارت قرار می گیرد تجزیه شده و گازهای سمی و منفجره تولید می کنند. همچنین ریزگردهای این ترکیب زمانیکه با گرد و غبار هوا ترکیب می شوند می توانند موجب انفجار شوند. قرار گیری در معرض بخارات آن علائمی همچون حالت تهوع و استفراغ، سردرد و مشکل در تنفس ایجاد می کند. بنابراین هنگام کار با آن نکات ایمنی از جمله استفاده از دستکش، روپوش، عینک و ماسک را رعایت فرمایید. 
 

فروش دی متیل گلی اکسیم

فروشگاه ای آز فروشگاهی فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی-پژوهشی است که آماده فروش دی متیل گلی اکسیم با  بهترین قیمت و کیفیت ممتاز در بسته بندی های: 5 گرمی، 10 گرمی، 25 گرمی، 50 گرمی، 100 گرمی، 250 گرمی، 500 گرمی، 1 کیلو و 25 کیلویی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.

خرید دی متیل گلی اکسیم

شما می توانید دی متیل گلی اکسیم را با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی ای آز در بسته بندی های متنوع تهیه کنید. برای این منظور، از بخش " افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر بکنید.
مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
10043-01-3
نام لاتین
Aluminium sulfate
فرمول شیمیایی
Al2(SO4)3
جرم مولکولی
342.15 g/mole
چگالی
2.672 g/mL
دمای ذوب
770 °C
محلولیت
کم محلول در آب
شکل ظاهری
پودر کریستالی سفید رنگ
لطفا چند لحظه صبر نمائید
لطفا چند لحظه صبر نمائید
مقایسه 0 انصراف