لطفا چند لحظه صبر نمائید
مشتری گرامی، در حال حاضر ارسال سفارشات بالاتر از یک میلیون تومان برای کلیه ی شهرهای ایران رایگان می باشد به استثناء کالاهای حجیم، سنگین و مایعات
CAS No:151-50-8

پتاسیم سیانید (سیانور پتاسیم) (مرک) کد:104967 Potassium cyanide


0.0 (0)
بدون دیگاه 3 پرسش و پاسخ
بسته بندی :

250 گرمی
فروش با مجوز
تضمین کیفیت کالا
ارسال سریع به سراسر کشور

آماده ارسال

456,000 تومان
موجودی ترکیبی کالا

بسته بندی : 250 گرمی

معرفی

معرفی پتاسیم سیانید مرک

پتاسیم سیانید یا سیانور پتاسیم (KCN) یک نمک کریستالی بی‌رنگ شبیه به شکر و بسیار محلول در آب است. از این ماده در استخراج طلا، سنتز آلی و آبکاری استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به جواهرسازی برای آبکاری طلا و پرداخت فلز اشاره کرد. سیانور پتاسیم بسیار سمی است. این جامد مرطوب به علت هیدرولیز، مقدار کمی سیانید هیدروژن آزاد می‌کند که بویی شبیه به بادام تلخ دارد و هرکس قادر به تحمل بوی آن نیست. سیانور پتاسیم مزه گس دارد و کمی باعث سوزش می‌شود. استفاده از این ماده در استخراج طلا از بردهای الکترونیکی بسیار رایج شده است. 

این ماده از واکنش سیانید هیدروژن با محلول آبدار هیدروکسید پتاسیم و سپس با تبخیر محلول در خلاء و یا از واکنش فرم‌آمید با هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شود. در گذشته، سیانور پتاسیم مهم‌ترین منبع سیانورهای فلزات قلیایی بوده است که از تجزیه فروسیانید پتاسیم تولید می‌شده است. در محلول آبدار، KCN به یون‌های پتاسیم هیدراته و یون‌های سیانور شکسته می‌شود. شکل جامد سیانور پتاسیم که در دما و فشار محیط پایدار است، دارای ساختار کریستال مکعبی شکل شبیه به کلرید سدیم است که هر یون پتاسیم توسط شش سیانور احاطه شده است و بالعکس. شکل ظاهری پتاسیم سیانید در پایین ارائه شده است:
شکل ظاهری پتاسیم سیانید


کاربرد پتاسیم سیانید

سیانور پتاسیم و سدیم سیانید به طور گسترده در سنتز آلی برای تهیه نیتریل‌ها و اسیدهای کربوکسیلیک به ویژه در واکنش فون ریشتر و نیز برای سنتز هیدانتوئین‌ها استفاده می‌شود، که در صورت واکنش با یک ترکیب کربونیلی مانند آلدئید یا کتون در حضور آمونیم کربنات می‌تواند یک حدواسط سنتزی مفیدی باشد.

سیانور پتاسیم به عنوان ماده ثبوت عکاسی در فرایند کلودیون (اولین مرحله در عکاسی) استفاده می‌شود. KCN نقره را حل می‌کند، در حالی که در ماده ظهور انحلال ناپذیر نیست. این امر باعث ظاهر و تثبیت شدن عکسی می‌شود که دیگر به نور حساس نیست. عکاسان مدرن ممکن است ثبوتی را ترجیح دهند که کمتر سمی باشد (مانند سدیم تیوسولفات)، اما هنوز هم سیانور پتاسیم استفاده می‌شود. سیانور طلای پتاسیم نمک محلول در آب (یا سیانور پتاسیم طلا) و هیدروکسید پتاسیم را از فلز طلا در حضور اکسیژن و آب تشکیل می‌دهد. به طور گسترده ای در استخراخ طلا از بردهای اکترونیکی و مخابراتی کاربرد دارد. از دیگر مواد شیمیایی و لوازم  پرکاربرد در استخراج طلا می توان به اسید نیتریک آزمایشگاهی، اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک، سدیم متا بی سولفیت، بوراکس، دی متیل گلی اکسیم، سیانور سدیم، بوته زرگری، بوته چینی، بشر آزمایشگاهی، کاغذ صافی و ... اشاره کرد.

 

نکات ایمنی کار با پتاسیم سیانید

سیانور پتاسیم در صورت بلعیده شدن باعث مرگ می شود. تماس سیانور پتاسیم با پوست بسیار خطرناک بوده و موجب التهاب پوستی می گردد. استنشاق این ماده شیمیایی نیز موجب مرگ می شود. سیانید پتاسیم یک مهار کننده قوی تنفس سلولی است که بر روی سیتوکروم c اکسیداز میتوکندری اثر می گذارد و از این رو فسفوریلاسیون اکسیداتیو را مسدود می کند. سپس اسیدوز لاکتیک در نتیجه متابولیسم بی هوازی رخ می دهد. در ابتدا، مسمومیت حاد سیانید باعث ایجاد رنگ قرمز یا قرمز در قربانی می شود زیرا بافت ها قادر به استفاده از اکسیژن خون نیستند. اثرات سیانید پتاسیم و سیانید سدیم یکسان است و علائم مسمومیت معمولاً در عرض چند دقیقه پس از مصرف این ماده رخ می دهد: فرد هوشیاری خود را از دست می دهد و در نهایت مرگ مغزی به دنبال دارد. در این دوره قربانی ممکن است دچار تشنج شود. مرگ ناشی از هیپوکسی مغزی است. دوز مورد انتظار LD100 (انسان) برای سیانید پتاسیم 200-300 میلی گرم است در حالی که دوز متوسط کشنده LD50 140 میلی گرم تخمین زده می شود.


فروش پتاسیم سیانید مرک

فروشگاه ای آز فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی و لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی است که آماده فروش پتاسیم سیانید در بسته بندی های مقرون به صرفه و با کیفیت ممتاز در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی و از برندهای معتبر ایرانی، هندی، چینی و اروپایی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.
 

خرید پتاسیم سیانید مرک

جهت خرید پتاسیم سیانید مرک می توانید از بخش "افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر در وبسایت کنید. از طریق واتس اپ با شماره  09925021003 نیز می توانید کالای مورد نظر را  مستقیما از شرکت خریداری کنید.
مشخصات فنی
CAS Number
151-50-8
نام لاتین
Potassium cyanide
فرمول شیمیایی
KCN
جرم مولکولی
65.12 g/mole
نام های مترادف
سیانور پتاسیم
دمای ذوب
634.5 °C
دمای جوش
1,625 °C
گرید
Ph Eur
شرکت تولید کننده
مرک
لطفا چند لحظه صبر نمائید
پرسش‌های متداول

بلیعدن سیانید، موجب جلوگیری از استفاده سلول های بدن از اکسیژن میشود. وقتی این اتفاق می افتد، سلول ها می میرند. سیانور برای قلب و مغز مضرتر از سایر اندام ها است زیرا قلب و مغز اکسیژن زیادی مصرف می کنند.

دوز کشنده سیانید ممکن است حدود 50 تا 300 میلی گرم باشد.

دوز کشنده هیدروژن سیانید ممکن است حدود 50 تا 300 میلی گرم باشد. دانه های سیب پتانسیل انتشار 0.6 میلی گرم هیدروژن سیانید در هر گرم را دارند. این بدان معناست که یک فرد برای ایجاد مسمومیت حاد سیانید باید 83 تا 500 دانه سیب بخورد.

کالاهای مرتبط