لطفا چند لحظه صبر نمائید

استیک اسید CAS No: 64-19-7 Acetic Acid


انتخاب بسته بندی :
موجودی ترکیبی کالا

بسته بندی : 50 میلی لیتر بسته بندی : 100 میلی لیتر بسته بندی : 250 میلی لیتر بسته بندی : 500 میلی لیتر بسته بندی : 1000 میلی لیتر

توضیحات خلاصه

نام های مترادف: اتانوییک اسید، جوهر انگور، جوهر سرکه

آماده ارسال از 1 روز کاری آینده
25,000تومان
نقد و بررسی بازگشت

معرفی اسید استیک:

استفاده از اسید استیک در شیمی، به عهد باستان برمی‌گردد. در قرن سوم پیش از میلاد، تئوفراستوس فیلسوف یونانی|یونان تشریح کرد که سرکه چگونه بر روی فلزات اثر می‌کند تا از واکنش آنها رنگدانه‌های مورد استفاده در کارهای هنری تولید شوند که از آن جمله می‌توان به «سرب سفید» (کربنات سرب) و «زنگار مس» اشاره کرد که ترکیبی سبز رنگ از نمک‌های مس از جمله استات مس ۲ می‌باشد. رومیان باستان، شراب ترشیده را در ظرف‌های سربی می‌جوشاندند تا از آن یک شربت بسیار شیرین با نام «ساپا» تهیه کنند. ساپا سرشار از استات سرب بود که به آن «شکر سرب» یا «شکر (افسانه)زحل می‌گفتند و اشراف روم آنرا در مسموم‌سازی با سرب بکار می‌گرفتند. در قرن هشتم، جابر بن حیان کیمیاگر ایرانی از طریق تقطیر اسید استیک را از سرکه جدا کرد. قدمت سرکه به اندازه عمر تمدن و حتی بیشتر است. اسید استیک‌های باکتری‌زا در همه جای جهان وجود دارند و هر فرهنگی که در آن عمل‌آوری خمر همچون آبجو یا شراب وجود داشته، به ناچار سرکه را نیزکه نتیجه طبیعی تماس این نوشیدنی‌های الکلی با هوا بوده کشف کرده‌اند. 

قدرت اسیدی اتم هیدروژن (H) در گروه کربوکسیل (−COOH) دراسیدهای کربوکسیلیک همچون اسید استیک، می‌تواند به عنوان یک یون (پروتون) H+ آزاد شود و به آنها خاصیت اسیدی دهد. اسید استیک در محلول‌های آبی یک اسید تک‌پروتونی موثر است با ارزش ثابت تفکیک اسیدی(pKa) آن  ۰/ ۱ A ۸/۴  pH مولاریته محلول آن (در حدود انسجام سرکه خانگی) ۴/۲ است که نشان می‌دهد ۴/۰ درصد از مولکول‌های اسید استیک تفکیک یافته‌اند. اسید استیک مایع، مانند آب و اتانول یک حلال پروتون‌دار آبدوست (مولکول قطبی|قطبی) است. این ماده با ثابت دی الکتریک ۲/۶، می‌تواند علاوه بر حل کردن ترکیبات قطبی همچون نمک‌های معدنی و شکرها، ترکیبات غیر قطبی همچون روغن‌ها و عناصر شیمیایی مثل سولفور و آیودین را در خود حل کند. این ماده با بسیاری از حلالهای قطبی و غیر قطبی همچون آب، کلروفورم و هگزان مخلوط می‌شود. این خاصیت انحلال و امتزاج‌پذیری اسید استیک آنرا به یک ماده شیمیایی پرکاربرد صنعتی تبدیل کرده‌است. اسید استیک را می‌توان از طریق بوی خاص آن شناخت. یک واکنش رنگی برای نمک‌های اسید استیک محلول کلرید آهن ۳ است که رنگ قرمز سیر ایجاد می‌کند که پس از اسیدی‌سازی ناپدید می‌شود استات‌ها وقتی با تری اکسید آرسنیک از اکسید کاکودیل حرارت داده می‌شوند، از طریق بوی بدی که تولید می‌کنند قابل شناسایی هستند.
تولید بسیاری از بسیاری از ترکیبات شیمیایی، اسید استیک به عنوان یک واکنشگر شیمیایی به کار می‌آید. مهمترین کاربرد خاص اسید استیک در تولید استات وینیل تکپاره‌است، که بلافاصله پس از آن آنیدرید استیک و استر تولید می‌شود. میزان اسید استیک مورد استفاده در سرکه به نسبت اندک است.
 

دفع ضایعات اسید استیک:

رقیق کردن با آب یاجذب به وسیله ماده خشک که در ظرف حاوی مواد پسماند قرار دارد صورت می گیرد. اگر ضروری باشد باقی مانده استیک اسید توسط محلول رقیق سدیم کربنات خنثی سازی می شود.
 

انبار کردن و جابه جایی اسید استیک:

این مواد در یک محیط بسته وجدا شده نگهداری می گردد. نگهداری آنها بایستی در دماهای پایین،در ظرف که مهروموم شده باشد، ومحیط نگهداری عاری از هرگونه منابع جرقه وآتش زا باشد.
 

خطرات شیمیایی اسید استیک:

واکنش آن با فلزات تولید گاز هیدروژن می کند که خطرناک است.ودرتماس با پتاسیم ترشری بوتوکساید آتش گیراست. مخلوطی از آمونیوم نیترات و استیک اسید در صورت گرم شدن قابلیت انفجار رادارد.واکنش بین بخارات استیک اسید ورطوبت هوا ممکن است انفجاری باشد.
 

اثرات مواجهه کوتاه مدت اسید استیک:

  • تحریک کننده وخورنده می باشد و از طریق پوست جذب می شود.
  • باعث خارش وتورم پوستی می شود.
  • موجب سوزش چشم،تاری دید وموجب تحریک شدید دستگاه تنفسی می گردد.
  • موجب عطسه وسرفه شدید می گردد.

اثرات مواجهه طولانی مدت اسید استیک:

  • موجب آسیب وخوردگی غشاهای مخاطی می شود.
  • موجب ضعف عضلانی وباعث تحریک دستگاه گوارشی می گردد.
  • تماس مزمن موجب لکه های سیاه وتیرگی دندانها می شود.

فروش اسید استیک:

"ای آز" فروشگاهی فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی-پژوهشی است که آماده فروش اسید استیک در بسته بندی های مقرون به صرفه و با کیفیت ممتاز در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی و از برندهای معتبر ایرانی، هندی، چینی و اروپایی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.
 

خرید اسید استیک:

شما می توانید اسید استیک را با قیمت مناسب در بسته بندی های 50 میلی لیتری، 100 میلی لیتری، 250 میلی لیتری، 500 میلی لیتری، 1 لیتری، 2/5 لیتری، 5 لیتریی و بالاتر از فروشگاه اینترنتی "ای آز" تهیه کنید. برای این منظور، از بخش " افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر بکنید.
 
مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
64-19-7
نام لاتین
Acetic Acid
فرمول شیمیایی
CH₃COOH
نام های مترادف
Ethanoic acid, گلاسیال
رنگ
بی رنگ
شکل ظاهری
مایع
گرید
Reag
لطفا چند لحظه صبر نمائید

سرکه توسط فرآیند تخمیر از میوه ها و برخی مواد غدایی به دست می آید و در واقع همان استیک اسید با غلظت کم است.

قرار گرفتن در معرض اسید کلرواستیک است به احتمال زیاد در محیط کار رخ می دهد. استنشاق حاد (کوتاه مدت) یا قرار گرفتن در معرض آن عوارض پوستی ایجاد می کند که باعث تحریک یا آسیب شدید پوست، چشم، دستگاه تنفسی و مخاط غشاها و باعث افسردگی سیستم عصبی مرکزی در انسان می شوند. اثرات مزمن (طولانی مدت) کلرواستیک اسید در انسان آسیب به دستگاه تنفسی بوده است. EPA آن را به عنوان ماده ایی با پتانسیل سرطان زایی طبقه بندی نکرده است.
مقایسه 0 انصراف