لطفا چند لحظه صبر نمائید

استونیتریل Extra pure (نوترون) CAS No: 75-05-8 Acetonitrile

دسته‌بندی: حلال ها
برند: نوترون
0.0 (0)

انتخاب بسته بندی :
موجودی ترکیبی کالا

بسته بندی : 1 لیتری بسته بندی : 2/5 لیتری

توضیحات خلاصه

بسته بندی: بطری شیشه ای
نام های مترادف: اتان نیتریل، اتیل نیتریل، متیل سیانید

آماده ارسال از 1 روز کاری آینده
390,000تومان
نقد و بررسی بازگشت

معرفی و کاربرد استونیتریل

استونیتریل که اغلب به اختصار MeCN (متیل سیانید) خوانده می شود، ترکیب شیمیایی با فرمول CH3CN است. استونیتریل یک محصول جانبی است که در حین تولید آکریلونیتریل به وجود می آید. مایعی بی رنگ، بسیار خطرناک و حساس،  دارای بوی خاص مانند اتر، دارای خواص حلال بسیار خوبی است و می تواند انواع مختلفی از مواد آلی، معدنی و گازی  را حل  کند. قابل اختلاط با آب و الکل است. این حلال می تواند برای سنتز ویتامین A، کورتیزون، داروهای آمین کربن و واسطه حلال، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در تولید ویتامین B1 استفاده شود. از این حلال در کرماتوگرافی مایع  بخصوص در آزمایشگاههای داروسازی استفاده می شود. استو نیتریل در شیمی معدنی به عنوان حلال استفاده می شود و اغلب یک لیگاند قابل جایگزینی است. ساختار مولکولی استونیتریل در شکل زیر نمایش داده شده است:

استونیتریل به صورت یک مایع شفاف بی رنگ با بوی معطر ظاهر می شود. نقطه اشتعال 42 درجه فارنهایت چگالی 0.783 گرم بر سانتی متر مکعب. با جذب پوستی سمی است. چگالی کمتر از آب بخارها متراکم تر از هوا هستند.استونیتریل کاربردهای زیادی دارد، از جمله به عنوان حلال، برای چرخاندن الیاف و در باتری های لیتیومی. عمدتاً در هوای اگزوز خودروها و تأسیسات تولیدی یافت می شود. قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد (کوتاه مدت) منجر به تحریک غشاهای مخاطی می شود. قرار گرفتن در معرض مزمن (طولانی مدت) منجر به اثرات سیستم عصبی مرکزی مانند سردرد، بی حسی و لرزش می شود. هیچ اطلاعاتی در مورد اثرات سرطان زایی آن در انسان در دسترس نیست. EPA آن را به عنوان گروه D طبقه بندی کرده است که جزو مواد سرطان زا برای انسان نیست.

در آزمایشگاه، از آن به عنوان یک حلال با قطبیت متوسط استفاده می شود که با آب و طیف وسیعی از حلال های آلی قابل اختلاط است، اما قابل اختلاط با هیدروکربن های اشباع نیست. دارای محدوده مایع مناسب و ثابت دی الکتریک بالای 38.8 است با ممان دوقطبی  3.92D.  استونیتریل طیف وسیعی از ترکیبات یونی و غیر قطبی را حل می کند و به عنوان یک فاز متحرک در HPLC و LC-MS مفید است.


دفع ضایعات استونیتریل

 ضایعات تا حد ممکن بایستی خیلی پایین باشد. پسماند نباید درحضور مواد آتش زا قرارگیرد. پسماند بایستی دور ریخته شود و بخارات ناشی از پسماند خطرناک است.


انبار کردن و جابه جایی استونیتریل

این مواد را دور از حرارت و آتش نگهداری کنید. در هنگام انبار کردن از لباسهای محافظ استفاده شود. از تماس بامواد ناسازگار مانند عوامل اکسید کننده، عوامل کاهش دهنده، اسیدها و بازها جلوگیری شود. ذخیره سازی در یک منطقه جداگانه وح فاظت شده صورت گیرد. ظرف شامل استونیتریل بایستی مهروموم شود. درمجاورت آنها از سیستمهای جرق زننده استفاده نشود و دمای نگهداری بالاتر از 23 درجه سانتی گراد نرود.


خطرات شیمیایی استونیتریل

در حضور مواد اکسید کننده و مواد احیا کننده خطرناک است. با اسیدها و بازها نیز بشدت واکنش می دهند. این حلال به راحتی از طریق پوست جذب بدن می شود، بنابراین پوشیدن دو جفت دستکش نیتریلی در هنگام کار با آن ضروری است.

اثرات مواجهه کوتاه مدت

  • تحریک چشم ها
  • تحریک دستگاه تنفسی
  • تحریک غشاهای مخاطی

اثرات مواجهه طولانی مدت

  • موجب اختلال در سیستم متابولیسم بدن می شود.
  • سیانید موجود در آن در صورت وجود در خون خطرناک است.


فروش استونیتریل نوترون

"ای آز" فروشگاهی فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی آزمایشگاهی-صنعتی و ملزومات و تجهیزات آزمایشگاهی-پژوهشی می باشد که آماده فروش استونیتریل در بسته بندی های مقرون به صرفه و با کیفیت ممتاز در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی و از برندهای معتبر ایرانی، هندی، چینی و اروپایی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.
 

خرید استونیتریل نوترون

شما می توانید استونیتریل را با قیمت مناسب در بسته بندی های 1 لیتری، 2/5 لیتری، 5 لیتریی و بالاتر از فروشگاه اینترنتی "ای آز" تهیه کنید. برای این منظور، از بخش " افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر بکنید.

مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
75-95-7
نام لاتین
Acetonitrile
فرمول شیمیایی
C2H3N
جرم مولکولی
41.053 g/mole
نام های مترادف
MeCN (methyl cyanide)
دمای ذوب
-46 °C
دمای جوش
81.3 °C
رنگ
بی رنگ
دمای خود آتشگیری
523 °C
شکل ظاهری
مایع
گرید
Extra pure
شرکت تولید کننده
نوترون
طول موج جذبی
195 nm
لطفا چند لحظه صبر نمائید
مقایسه 0 انصراف