لطفا چند لحظه صبر نمائید

کربنات منگنز Manganese(II) carbonate


موجود نیست

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید

نقد و بررسی بازگشت

معرفی کربنات منگنز

کربنات منگنز یک ترکیب معدنی با فرمول مولکولی MnCO3 بوده و از نظر ظاهری به صورت پودر صورتی کم رنگ مایل به کرمی است. در طبیعت این ترکیب به وفور یافت می شود و از سنگ معدنی ردوکروزیت به روش صنعتی استخراج می شود. یک منبع منگنز نا محلول در آب است که به راحتی می تواند به سایر ترکیبات منگنز مانند اکسید با اعمال حرارت مستقیم (کلسینه کردن) تبدیل شود. ترکیبات کربناته در اثر واکنش با اسیدهای رقیق، دی اکسید کربن تولید می کنند. از نظر انحلال پذیری این ماده معدنی در آب، الکل ها و آمونیاک نامحلول بوده و در اسیدهای رقیق با آزاد کردن گاز کربن دی اکسید به هر میزان محلول است. 

ترکیبات کربنات منگنز یکی از فراوان ترین مواد معدنی پر کاربرد در صنعت هستند. این ترکیب را می توان به طور گسترده در زمینه های مختلف استفاده کرد. در زمینه کشاورزی معمولاً به عنوان یک افزودنی به کودهای گیاهی استفاده می شود که در درمان محصولات با کمبود منگنز مؤثر است. همچنین می تواند در سرامیک ها به عنوان لعاب چینی، رنگ لعاب و فلاکس استفاده شود و به عنوان یک کاتالیزور در فرآیندهای ویسکوز کاربرد دارد. همچنین، این ماده در صنعت پزشکی، آرایشی بهدشتی و صنایع شیمیایی نیز استفاده می شود. 

کربنات منگنز را می توان در صنعت از واکنش سولفات منگنز با کربنات های قلیایی محلول در آب مانند کربنات سدیم یا کربنات های هیدروژن آمونیوم تولید کرد. در این واکنش کربنات منگنز حاصل به صورت رسوب تشکیل می شود که پس از جداسازی و شستشو باید در دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد و در معرض گاز بی اثر برای جلوگیری از اکسایش خشک شود.


خواص و ویژگی های کربنات منگنز

منگنز کربنات با جرم مولکولی 114.95 گرم بر مول، دانسیته 3.12 گرم بر سانتی متر مکعب، نقطه ذوب 200 تا 300 درجه سانتیگراد به صورت یک ترکیب پودری صورتی روشن است. از نظر سمیت جزء دسته مواد نسبتا پایدار و غیر سمی است. کربنات منگنز یک جامد کریستالی یا پودری با رنگ صورتی روشن مایل به کرم رنگ، بی بو، و بدون طعم است. کربنات منگنز در اکثر حلال های رایج مانند آب، الکل ها، آمونیاک و اسیدهای غلیظ نامحلول بوده و تنها در اسیدهای رقیق محلول است. 

 

کاربرد کربنات منگنز

  • به عنوان یک افزودنی برای کودهای گیاهی
  • به عنوان سفید کننده در فرآورده های غذایی
  • به عناون کاتالیزور در تولید روغن ها
  •  در سرامیک به عنوان رنگ لعاب و شار
  • به عنوان معرف شیمیایی در تولید سنگ آهن
  • به عنوان رنگدانه و خشک کن برای لاک ها
  • به عنوان پیش ماده برای تهیه ترکیبات با ارزش شیمیایی
     

نکات ایمنی مواجهه با کربنات منگنز

کربنات منگنز در حضور اسیدهای قوی، اکسند های قوی، ناپایدار بوده و به آرامی واکنش داده و تخریب می شود. همچنین، در اثر اعمال حرارت به آرامی تخریب شده و گازهای سمی را آزاد می کند. به طور کلی این ماده از نظر سمیت و ایجاد سرطان یک ترکیب کاملا ایمن بوده و در این زمینه تا به امروز هیچ مدرک موثقی یافت نشده است. 

مسمومیت های این ماده از طریق استنشاق و بلع وارد بدن می شود. عوارض این ماده همراه با سوزش چشم، سوزش دست، سرگیجه، مشکلات تنفسی و آب ریزش بینی است. در صورت سوزش چشم یا خارش پوست، محل آسیب دیده را با آب فراوان شست و شو دهید. 
 

فروش کربنات منگنز

فروشگاه ای آز فروشگاهی فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی-پژوهشی است که آماده فروش کربنات منگنز با  بهترین قیمت و کیفیت ممتاز در بسته بندی های: 5 گرمی، 10 گرمی، 25 گرمی، 50 گرمی، 100 گرمی، 250 گرمی، 500 گرمی، 1 کیلو و 25 کیلویی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.

خرید کربنات منگنز

شما می توانید کربنات منگنز را با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی ای آز در بسته بندی های متنوع تهیه کنید. برای این منظور، از بخش " افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر بکنید.
مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
1344-28-1
نام لاتین
Aluminium oxide
فرمول شیمیایی
Al2O3
جرم مولکولی
101.960 g/mole
چگالی
3.987 g/mL
دمای ذوب
2072 °C
دمای جوش
2977 °C
محلولیت
نامحلول در آب و حلال ها
شکل ظاهری
پودر سفید
لطفا چند لحظه صبر نمائید
لطفا چند لحظه صبر نمائید

فایل های پیوست

مقایسه 0 انصراف