لطفا چند لحظه صبر نمائید

تولوئن CAS No: 108-88-3 Toluene

دسته‌بندی: حلال ها
برند: مرک
0.0 (0)

توضیحات خلاصه

نام های مترادف: فنیل متان، آنیسن

موجود نیست

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید

نقد و بررسی بازگشت

تولوئن از هیدروکربنهای آروماتیک است و به مقدار زیادی در قطران زغال سنگ یافت می‌شود. مایعی بی‌رنگ و آتش‌گیری است و به عنوان حلال در صنایع مختلفی چون رنگ و رزین کاربرد دارد. فرمول شیمیایی آن C7H8 می‌باشد و از واکنش یدید متیل (CH3I) با بنزن و آلومینیوم کلراید (AlCl3) می‌توان آن را در شرایط آزمایشگاهی تولید کرد.

تولوئن (متیل‌بنزن یا فنیل‌متان)، مایعی صاف و نامحلول در آب با بویی شبیه بوی تینرهای رنگ معمولی است. تولوئن از گروه ترکیبات آروماتیک است و به عنوان یک مادهٔ اولیه و همچنین حلال شیمیایی کاربرد دارد. کاربردهای دیگر آن عبارتست از حلال رنگ، تینر رنگ، درزگیر سیلیکونی، واکنش‌گر شیمیایی، پلاستیک، جوهر چاپ، چسب، لاک و ضدعفونی کننده و گندزدا. همچنین می‌توان از آن برای ساخت فوم و TNT استفاده نمود. نکته جالب دو مورد تولوئن کاربرد آن به عنوان دارویی استنشاقی برای زدودن سموم می‌باشد. سمیت تولوئن در مقایسه با بنزن بسیار کمتر است. هرچند غلظت بسیار بالایی لازم است تا تنفس تولوئن منجر به مرگ شود، اما غلظت‌های کمتر آن به راحتی بر روی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند. غلظت‌های کم تا متوسط تولوئن، سب خستگی، سرگیجه، ضعف، رفتار نامتعادل، نقصان حافظه، بی‌خوابی، کم‌اشتهایی، و کم شدن دید و شنوایی می‌گردد. این حالات با از بین رفتن حضور تولوئن، کم می‌شوند. تولوئن ممکن است بر کلیه اثر نامطلوب بگذارد. هیچ مدرکی دال بر سرطان‌زا بودن تولوئن در دست نیست. غلظت مجاز ppm۲۰۰ برای محیط کار توسط OSHA و mg/l۱ توسط EPA برای آب آشامیدنی  توصیه شده‌اند. تولوئن نه تنها از طریق استنشاق بخارش می‌تواند به بدن انسان وارد شود، بلکه از خاک‌های آلوده شده هم این امکان وجود دارد؛ چرا که در این حالت، امکان تماس مستقیم انسان با خاک، نوشیدن آب زیرزمینی آلوده و تبخیر از خاک وجود دارد. با توجه به سرطان‌زا بودن بنزن، هم اکنون از تولوئن که خواصی شبیه به بنزن دارد، به عنوان جانشین استفاده می‌شود.

دفع ضایعات:

 ماده مورد استفاده در آزمایشگاه پسماند آن در ظرف مخصوص ضایعات جمع آوری گردد. باقیمانده را با مقدار زیاد آب به بیرون برانید.
 

انبار کردن و جابه جایی:

دور از مواد آتش زا نگهداری گردد.در دماهای پایین نگهداری شود وبه دور از هر گونه جرقه باشد. نمی تواند به صورت اسپری وبخار نگهداری شود. ظرف آن نیز بایستی حاوی برچسب مور نظر باشد تا از خطرات احتمالی جلوگیری گردد.
به دور از عوامل اکسید کننده قوی نگهداری گردد.
 

خطرات شیمیایی:

در برابر عوامل آتش زامانند جرقه خطرناک است.با اکسید کننده های قوی بشدت واکنش می دهد. با پرکلرات نقره وسدیم دی فلورید بشدت واکنش پذیراست. با نیتروژن اکسید نیز بشدت واکنش می دهد.
 

اثرات مواجهه کوتاه مدت:

  • تحریک چشم ها
  • تحریک دستگاه تنفسی وتنگی نفس
  • سرگیجه،خستگی، ضعف

اثرات مواجهه طولانی مدت:

  • نقصان حافظه وبی خوابی
  • اختلال در دید وتاری دید
  • غلظتهای بالای آن موجب مرگ می شود.

مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
108-88-3
نام لاتین
Toluene
فرمول شیمیایی
C7H8
جرم مولکولی
92.141 g/mole
نام های مترادف
Phenyl methane, Toluol, Anisen, Methylbenzene
دمای ذوب
-95 °C
دمای جوش
111 °C
رنگ
بی رنگ
شکل ظاهری
مایع
گرید
Reag
چگالی
0.87 g/mL
شرکت یا کشور تولید کننده
هندی
لطفا چند لحظه صبر نمائید
مقایسه 0 انصراف