لطفا چند لحظه صبر نمائید

دماسنج جیوه ای Mercury thermometer

0.0 (0)

موجود نیست

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید

نقد و بررسی بازگشت

معرفی و کاربرد دماسنج جیوه ای:

دماسنج شیشه ای جیوه توسط فیزیکدان دانیل گابریل فارنهایت در آمستردام (1714) اختراع شد. این شامل یک لامپ حاوی جیوه است که به یک لوله شیشه ای با قطر باریک متصل است. حجم جیوه در لوله بسیار کمتر از حجم لامپ است. حجم جیوه کمی با دما تغییر می کند. تغییر کوچک در حجم، ستون باریک جیوه را تا لوله نسبتاً طولانی بالا می برد. فضای بالای جیوه ممکن است با گاز نیتروژن پر شود یا ممکن است در فشار کمتر از اتمسفر، خلاء جزئی باشد.

به منظور کالیبره کردن دماسنج، لامپ با استاندارد دمایی مانند مخلوط یخ/آب و سپس با استاندارد دیگری مانند آب/بخار به تعادل حرارتی برسد و لوله به فواصل منظم بین نقاط ثابت تقسیم شود. . در اصل، دماسنج هایی که از مواد مختلف ساخته شده اند (به عنوان مثال، دماسنج های الکلی رنگی) ممکن است به دلیل خواص انبساط متفاوت، خوانش های میانی متفاوتی داشته باشند. در عمل، مواد مورد استفاده به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که ویژگی‌های انبساط خطی منطقی را به عنوان تابعی از دمای ترمودینامیکی داشته باشند، و بنابراین نتایج مشابهی به دست می‌دهند.

در دهه های اول قرن هجدهم در جمهوری هلند، دانیل فارنهایت دو پیشرفت انقلابی در تاریخ دماسنج ایجاد کرد. او دماسنج جیوه در شیشه (اولین دماسنج پرکاربرد، دقیق و کاربردی) و مقیاس فارنهایت (اولین مقیاس دمای استاندارد شده که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت) اختراع کرد. استفاده از جیوه (1714) و مقیاس فارنهایت (1724) برای دماسنج های مایع در شیشه، عصر جدیدی از دقت و دقت را در دماسنجی آغاز کرد و در سال 1966 به عنوان یکی از دقیق ترین دماسنج های موجود در نظر گرفته شد.

مشخصات فیزیکی دماسنج جیوه ای:

دماسنج جیوه ای محدوده دمایی وسیعی از 37- تا 356 درجه سانتی گراد (35- تا 673 درجه فارنهایت) را پوشش می دهند. محدوده دمای بالای دستگاه ممکن است با وارد کردن یک گاز بی اثر مانند نیتروژن افزایش یابد. این معرفی یک گاز بی اثر فشار روی جیوه مایع را افزایش می دهد و بنابراین نقطه جوش آن افزایش می یابد، این در ترکیب با جایگزینی شیشه پیرکس با کوارتز ذوب شده اجازه می دهد تا محدوده دمای بالایی تا 800 درجه سانتیگراد (1470 درجه فارنهایت) افزایش یابد.

جیوه را نمی توان زیر دمایی که در آن جامد می شود، یعنی 38.83- درجه سانتی گراد (37.89- درجه فارنهایت) استفاده کرد. اگر دماسنج حاوی نیتروژن باشد، گاز ممکن است زمانی که جیوه جامد می‌شود به سمت ستون سرازیر شود و با افزایش دما در آنجا محبوس شود و دماسنج را تا زمانی که برای بازسازی به کارخانه بازگرداند غیرقابل استفاده شود. برای جلوگیری از این امر، برخی از خدمات هواشناسی نیاز دارند که تمام دماسنج‌های جیوه‌ای در شیشه زمانی که دما به ۳۷- درجه سانتی‌گراد (۳۵- درجه فارنهایت) می‌رسد، در داخل خانه آورده شوند. برای اندازه گیری دمای هواشناسی پایین تر، ممکن است از یک دماسنج حاوی آلیاژ جیوه-تالیم استفاده شود که تا زمانی که دما به -61.1 درجه سانتیگراد (-78.0 درجه فارنهایت) کاهش پیدا نکند جامد نمی شود.
 

فروش دماسنج جیوه ای:

"ای آز" فروشگاهی فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی-پژوهشی است که آماده فروش دماسنج جیوه ای با  بهترین قیمت و کیفیت ممتاز به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.
 

خرید دماسنج جیوه ای:

شما می توانید دماسنج جیوه ای را با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی "ای آز" در حجم های متنوع تهیه کنید. برای این منظور، از بخش " افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر بکنید.

مشخصات فنی بازگشت
جنس
شیشه بوروسیلیکاتی
رنگ
بی رنگ
لطفا چند لحظه صبر نمائید
مقایسه 0 انصراف