لطفا چند لحظه صبر نمائید

اسید هیدروکلریک 37% CAS No: 7647-01-0 Hydrochloric Acid

دسته‌بندی: اسید ها
0.0 (0)

انتخاب بسته بندی :
موجودی ترکیبی کالا

بسته بندی : 1000 میلی لیتر

توضیحات خلاصه

نام های مترادف: جوهر نمک، اسید کلریدریک

آماده ارسال از 1 روز کاری آینده
225,000تومان
نقد و بررسی بازگشت

معرفی اسید هیدروکلریک:

اسید هیدروکلریک (HCl) یک محلول شفاف، بی‌رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلرید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خوردنده و یک اسید قوی با استفاده‌های صنعتی زیادی است. هیدروکلریک اسید به طور طبیعی در اسید معده یافت می‌شود. پی‌اچ  (pH)  این اسید بین ۰ تا ۱ می‌باشد. هیدروکلریک اسید از قدیم به نام‌های اسیدم سالیس، موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده و از ویتریول (سولفوریک اسید) و نمک طعام به دست آمد. هیدروکلریک اسید آزاد ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسماً معرفی شد. بعدتر، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت.
از بین شش اسید معروف قوی از اسیدهای معدنی در شیمی، هیدروکلریک اسید، یک پروتون دارد و کمترین تمایل را به شرکت در یک واکنش اکسایش-کاهش دارد. برخلاف اسیدی بودن آن، یکی از کم خطرترین اسیدها برای استفاده است زیرا شامل یون کلرید واکنش ناپذیر و غیر سمی است. محلولهای نسبتاً قوی هیدروکلریک اسید ضمن نگهداری شان کاملاً پایدار هستند و غلظت آن‌ها در زمان ثابت می‌ماند. این ویژگی‌ها به علاوه این که به عنوان یک واکنشگر ناب خالص در دسترس است، هیدروکلریک را به یک واکنش گر اسیدی عالی مبدل می‌سازد.
 

کاربرد اسید هیدروکلریک:

 • اسیدشویی فولاد
 • تولید ترکیبات آلی و شیمیایی
 • صنایع غذایی به عنوان کنترل کننده pH و خنثی سازی
 • بازسازی مبدل های یونی
 • چرم سازی
 • صنایع ساختمانی
 • اسید زنی چاه نفت
   

دفع ضایعات اسید هیدروکلریک:

ماده ریخته شده یا نشت شده را در ظروف بدون منفذ جمع آوری کنید. باقیمانده را با مقدار زیاد آب به بیرون برانید.چون ماده خورنده ای می باشد ازتماس با اشیا فلزی دور بماند.
 

انبار کردن و جابه جایی اسید هیدروکلریک:

در مکان های مقاوم در برابر آتش سوزی نگهداری شود. جدا از اکسیدان های قوی نگهداری شود. در بسته نگه دارید.  دور از گرما و منابع اشتعال نگهداری شود. دور از مواد ناسازگار مانند عوامل اکسید کننده، اسیدها، مواد قلیایی، رطوبت نگهداری شود.
 

خطرات شیمیایی اسید هیدروکلریک:

دراثر واکنش بافلزات گاز هیدروژن تولید می کند که بشدت واکنش پذیراست. ماده ای بسیار خورنده می باشد که صدمات زیادی به فلزات می زند.منیزیم بوریدوقتی درمعرض اسیدکلریدریک قرار می گیرد گازی بسیار اشتعال پذیر تولید می کند.
 

اثرات مواجهه کوتاه مدت اسید هیدروکلریک:

 • تحریک چشم هاوسوختگی وتخریب قرنیه چشم
 • سوزش وسوختگی شدید پوستی
 • احساس خفگی وگرفتگی صدا

اثرات مواجهه طولانی مدت اسید هیدروکلریک:

 • کبد را بشدت تحت تاثیر قرار می دهد.
 • ایجاد التهاب وسوزش شدید در دستگاه گوارشی
 • ایجاد اختلال در سیستم قلبی وعروقی

فروش اسید هیدروکلریک:

"ای آز" فروشگاهی فعال در حوزه فروش اینترنتی مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی-پژوهشی است که آماده فروش اسید هیدروکلریک در بسته بندی های مقرون به صرفه و با کیفیت ممتاز در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی و از برندهای معتبر هندی، چینی و اروپایی به پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع و کارخانجات است.
 

خرید اسید هیدروکلریک:

شما می توانید اسید هیدروکلریک را با قیمت مناسب در بسته بندی های 50 میلی لیتری، 100 میلی لیتری، 250 میلی لیتری، 500 میلی لیتری، 1 لیتری، 2.5 لیتری، 5 لیتریی و بالاتر از فروشگاه اینترنتی "ای آز" تهیه کنید. برای این منظور، از بخش " افزودن به سبد خرید" اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر بکنید.

 
مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
7647-01-0
نام لاتین
Hydrochloric Acid
فرمول شیمیایی
HCl
جرم مولکولی
36.46 g/mole
نام های مترادف
اسید کلریدریک، جوهر نمک
دمای ذوب
9 °C
دمای جوش
17 °C
رنگ
بی رنگ
شکل ظاهری
مایع
گرید
Reag
شرکت یا کشور تولید کننده
هندی
لطفا چند لحظه صبر نمائید

تیزاب سلطانی محلولی بسیار خورنده است که همه فلزات حتی طلا را حل می کند و از ترکیب اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک با نسبت حجمی 3 به 1 به دست می آید.

جوهر نمک نام دیگر اسید هیدروکلریک یا همان اسید کلریدریک است.

به علت سرعت تبخیر بالا، غلظت های بالاتر از 40% از اسید کلریدریک از نظر شیمیایی پایدار نیست. بنابراین باید در نگهداری آن دقت شود چون در دما و فشار بالا، به غلظت های کمتر از 34% تنزل پیدا می کند.
 

اسید هیدروکلریک تولید مه های اسیدی می کند که به شدت خورنده است و باعث آسیب های جدی به پوست، چشم، دستگاه گوارش و ریه می شود. باید هنگام کار با آن دستکش ضد اسید، عینک و ماسک ویژه اسیدی را استفاده کرد.
مقایسه 0 انصراف