لطفا چند لحظه صبر نمائید

بنزن CAS No: 71-43-2 Benzene

دسته‌بندی: حلال ها
برند: مرک
0.0 (0)

توضیحات خلاصه

نام های مترادف: بنزول، سیکلو هگزا-1و3و5-تری ان

موجود نیست

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید

نقد و بررسی بازگشت

بنزن را مایکل فارادی در سال ۱۸۲۵ میلادی کشف کرد. اولین بار فارادی بنزن را از گاز درخشان فشرده‌ای جداسازی کرد که از پیرولیز روغن وال ساخته می‌شد و آن را برای اولین بار بی کاربورِت هیدروژن نامید. سپس در سال ۱۸۳۴ میلادی فردی به نام آیل هارت میچرلیش بنزن را از گرما دادن بنزوئیک اسید با کلسیم اکسید سنتز کرد و با اندازه‌گیری چگالی بخار آن، نشان داد بنزن دارای فرمول مولکولی C6H6 است.  بنزن در گذشته از طریق حرارت دادن قطران زغال‌سنگ و سپس تبدیل بخار آن به مایع به‌دست می‌آمد اما امروزه بنزن به مقدار زیاد از نفت خام استخراج می‌شود. ساختار بنزن توسط فردریش آگوست ککوله در سال ۱۸۶۵ میلادی شناسایی شد.
مایع بی‌رنگ، معطر و شاید دارای رایحه خوب، به سرعت بخار می‌شود و دارای قابلیت اشتعال فوق‌العاده بالا است. این ماده در مواد پلاستیک، رزین، نایلون، روغن‌های روان‌ساز، مواد رنگی، پاک کننده‌ها، سموم آفت کش و... موجود است. بنزن به عنوان ترکیبی سرطانزا شناخته شده‌است. تمام روش کارهای شامل بنزن را باید در زیر هود انجام داد و از دستکش‌های آزمایشگاهی استفاده کرد. از بنزن در گذشته به عنوان یک حلال متداول در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شده‌است ولی بعد از اینکه دانشمندان پی به هویت سرطانزای آن بردند، استفاده از آن به عنوان یک حلال بسیار محدود شد و سعی شد از حلال‌های مشابه مانند استون و... استفاده شود.

دفع ضایعات:

بنزن یک ماده سمی وسرطان زاست.سعی کنید آن را به وسیله شست وشو با آب از سینک آزمایشگاه دفع کنید.زیرا آن سمی است وموجب آسیب های محیطی می شود.

انبار کردن و جابه جایی:

 ذخیره سازی آنها دریک منطقه جداشده ودارای تهویه مناسب می باشد.ظرف حاوی بنزن محکم مهروموم شده باشدوبه دور از عوامل جرقه .آتش نگهداری گردد.

خطرات شیمیایی:

به دلیل سرطان زا بودن آن از آن کمتر به عنوان حلال استفاده می شود.این ماده سمی بوده وموجب تحریک دستگاه تنفسی می شود.بسیار اشتعال پذیر وسمی است.
 

اثرات مواجهه کوتاه مدت:

تحریک چشم ها
تحریک دستگاه تنفسی

اثرات مواجهه طولانی مدت:

تماس طولانی مدت با بنزن، تأثیرات مخربی را بر روی بافت‌های سازنده سلول‌های خون خصوصاً سلولهای مغز استخوان می‌گذارد. عوارض تماس شامل: مزمن با بنزن، کاهش خون سازی بدن، ناتوانی در سیستم ایمنی بدن و همچنین سرطان خون، لوسمی، اختلال در سیستم تنفسی، تأخیر در استخوان بندی جنین انسان، صدمه به سیستم تولید مثل انسان، ناباروری، تولید تومورهای غدد لنفاوی و صدمه به کبد است. 

مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
71-43-2
نام لاتین
Benzene
فرمول شیمیایی
C6H6
جرم مولکولی
78.114 g/mole
نام های مترادف
Benzol
دمای ذوب
5.53 °C
دمای جوش
80.1 °C
رنگ
بی رنگ
شکل ظاهری
مایع
دمای خود آتشگیری
497 °C
گرید
Reag
چگالی
0.87 g/mL
شرکت یا کشور تولید کننده
هندی
طول موج جذبی
255 nm
لطفا چند لحظه صبر نمائید
مقایسه 0 انصراف