لطفا چند لحظه صبر نمائید

اسید فسفریک %85 CAS No: 7664-38-2 Phosphoric acid

دسته‌بندی: اسید ها
برند: مرک
0.0 (0)

توضیحات خلاصه

نام های مترادف: اورتو فسفریک اسید

موجود نیست

متاسفانه این کالا در حال حاضر موجود نیست. می‌توانید از محصولات مشابه این کالا دیدن نمایید

نقد و بررسی بازگشت
در ایران از اثر اسید سولفوریک بر کانیهای آپاتیتی اسید فسفریک تولید می‌شود. از آنجا که فسفر وآرسنیک در یک گروه (گروه ۵) جدول شیمیایی (تناوبی) قرار دارند و در طبیعت نیز به احتمال زیاد در کانیهای مختلف با هم وجود دارند و فقط در درصد خلوص انها اختلاف می‌باشد. چنانکه می‌دانید آرسنیک از عناصر سمی و کشنده به شمار می‌آید و وجود آن در کانیهای آپاتیتی که اسید فسفریک از آنها تهیه می‌شود و غالباً در صنایع خوراک دام و بهداشتی مصرف می‌گردد خطری مهم محسوب می‌گردد. البته روشهای تولید اسید فسفریک مثل احتراق فسفر خالص این مشکل را حل نموده اما قیمت تمام شده بسیار بالاتر از بهره‌گیری از کانی‌های آپاتیتی است. فلوئور یکی دیگر ازموادی است که سمیت دارند و جزء لاینفک کانی‌های آپاتیتی است.
در تولید پاک کننده‌ها اسید فسفریک برای نرم کردن آب بکار می‌رود. آب نرم بدون یونهای کلسیم (II) و منیزیم (II) که آب سخت را تشکیل می‌دهند، اگر ازبین نروند تشکیل آب سخت را می‌دهند که این یونها با صابون تشکیل رسوبات غیرقابل حل می‌دهند که سبب لکه بروی لباس‌ها در هنگام شستشو می‌شوند. نمکهای فسفات از اسید فسفریک بطور وسیع در پاک کننده ها بعنوان(builder) بکار می‌رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر درمخلوط پاک کنندهای جامد است که سدیم تری پلی فسفات یکی از آنهاست.Na5P3O۱۰، بعنوان نرم‌کننده آب، سدیم تری پلی فسفات با کلسیم (II) و منیزیم (II) یوند برقرار می‌کندو تشکیل اجزاء محلول را می‌دهد که کمپلکس یا کلیت است. این کمپلکس‌ها از واکنش کلسیم (II) و منیزیم (II) با صابون ممانعت بعمل می‌آورندتا رسوب ایجاد نشود.
از اسید فسفریک در دندانپزشکی و اورتودنسی به‌عنوان عامل قلم زنی (Etching) جهت تمیز کردن و زبر کردن سطح دندان خصوصاً در جاهایی که از اسباب و وسایل دندانپزشکی استفاده شده، بکار می‌رود. همچنین از اسید فسفریک به‌عنوان کاتالیست در ساخت آسپیرین بخاطر داشتن یون هیدروژن فراوان و آلایندگی کمتر در مقایسه با اسید کلریدریک و سولفوریک استفاده می‌شود.
 

دفع ضایعات:

موادی که قابل بازیافت نیستند را در محل مناسبی دور از ریشه درختان دفن نمائید. تانکر حمل اسید فسفریک بعد از تخلیه برگشت داده شود. بشکه های خالی را نیز با رعایت اصول ایمنی برا ی پر شدن مجدد عودت دهید و یا انها را بعد از شستشو با اب کافی و اطمینان از پاک شدن کامل ، به مصارف دیگر برسانید.
 

انبار کردن و جابه جایی:

قبل ازجابه جایی اقدامات کنترل ایمنی صورت گیرد،تجهیزات حفاظتی موردنیاز در دسترس کارکنان مسئول حمل ونقل باشد. افراد درمقابله با خطرات آموزش کافی دیده باشند. درمحیط سرد، خشک با تهویه مناسب به دور از اشعه مستقیم خورشید، منبع گر در بشکه و ظروف کاملاً بسته قرار دهید. در بشکه و ظروف کاملاً بسته قرار دهید. از ظروف حاوی اسید در برابر اسیب های فیزیکی محافظت شود. در ظروف چند لایة پلاستیکی آسیب های فیزیکی محافظت شود. در ظروف چند لایة پلاستیکی مخصوص یا فولاد زنگ نزن مخصوص ذخیره شود.
 

خطرات شیمیایی:

آتش گیر نیست اما درصورت تماس با اغلب فلزات واکنش داده وتولید گاز هیدروژن قابل انفجار واشتعال می کند.
 

اثرات مواجهه کوتاه مدت:

  • خارش وقرمزی چشم
  • آسیب به پوست
  • آسیب به سیستم تنفسی بدن
     

اثرات مواجهه طولانی مدت:

  • سبب تیره شدن چشم وآسیبهای ماندگار چشمی می شود.
  • درمقادیر زیاد احتمال شوک، از کار افتادن گردش جریان خون و مرگ وجود دارد.
  • تنفس مقادیر زیاد اسید می تواند آسیبهای جدی به ریه وارد کند.
مشخصات فنی بازگشت
CAS Number
7664-38-2
نام لاتین
Phosphoric Acid
فرمول شیمیایی
H3PO4
جرم مولکولی
97.994 g/mole
نام های مترادف
اورتوفسفریک اسید
غلظت (درصد)
85%
چگالی
1.68 g/mL
دمای ذوب
40 °C
دمای جوش
212 °C
رنگ
بی رنگ
شکل ظاهری
مایع
گرید
Reag
شرکت یا کشور تولید کننده
هندی
لطفا چند لحظه صبر نمائید
مقایسه 0 انصراف